Geocaching w Malá Úpa

Geocaching SKiMU Malá Úpa

Dla naszych gości mamy nową serię dziewięciu skrytek, które są celowo umieszczone na mniej znanych miejscach w pobliżu Mala Upa, ale na pewno warto odwiedzić. I tak to jest  Geocaching najlepszym sposobem Mala Upa odwiedzających tych niesamowitych miejsc do pokazania. Opis każdego z pamięci podręcznej będą uczyć się ciekawych faktów o lokalizacji, linki do pokrewnych stron internetowych, zdjęć, wielkości powierzchni, lokalizacji i terenu trudności, pomoc i inne niezbędne informacje.

Jeśli ktoś odwiedza wszystkie 9 bufory będą mogli znaleźć cache bonusowy, który jest często oferowane pod koniec serii, jak wisienka na torcie. Aby do niej dotrzeć, po rozwiązaniu zadania. Niezbędne wskazówki, które można znaleźć w osobnych pudełkach, podłączane do formuły i uzyskać współrzędnych końcowego skarbca.

Kolumnę obecnie finalizowane serii, będzie w pracy w ciągu kilku tygodni, kiedy w pełni funkcjonować do wiosny 2017 r.

 

Geocaching

Czy lubisz naturę i zabawy połączone z poszukiwaniem skarbu? Czy odkryłeś już geocaching? Jeżeli nie, to najwyższy czas się z nim zapoznać.

Geocaching to rozrywka, która podbiła cały świat, a od niedawna zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Chodzenie na spacery jest nudne, jeżeli nie masz żadnego konkretnego celu. Takim celem może być na przykład skarb! Jak najłatwiej wyciągnąć całą rodzinę na wycieczkę, gdy jest ładna pogoda? Znajdź na mapie najbliższe skarby i wyrusz na spotkanie z przygodą tak, jak poszukiwacze skarbów, piraci albo odkrywcy.

Poszukiwanym skarbem jest skrytka, czyli skrzynka, w której przechowane są różne rzeczy. Podstawowymi rzeczami są: zasady dla przypadkowych znalazców, karta odwiedzin (logbook) oraz przedmioty do wymiany. W logbooku zapisują się ci, którzy odkryli skrytkę. Na pewno nie zapomnij umieścić swój nick (pseudonim), datę odkrycia, krótką informację o znaleziskach, wypada także dołączyć podziękowanie dla założyciela skrytki. Ze skrytki można zabrać dowolną rzecz, którą chcesz sobie zostawić na pamiątkę, ale grzeczność wymaga, aby została on zastąpiona inną rzeczą o tej samej lub większej wartości.

Skrytki bywają ukryte w miejscach, które są w jakiś sposób interesujące. Na stronie internetowej geocaching.com znajduje się także krótka historia każdej skrytki, która opisuje, dlaczego dane miejsce zostało wybrane i co ciekawego można znaleźć w okolicy. Skrytki niekoniecznie muszą być ukryte gdzieś w lesie lub na łące, można je znaleźć także w mieście, ukryte pod ławką, przy lampie lub na przykład pod billboardem. Zwykli ludzie nie mogą zobaczyć skrytek, dlatego miejsce ukrycia bywa bardzo pomysłowe. Należy także uważać w trakcie wkładania skrytki z powrotem – nikt nie może Cię zobaczyć!

Jeszcze zanim zaczniesz, przeczytaj krótkie podsumowanie wszystkich zasad.

Można się natknąć na różne rodzaje skrytek:

Geocaching SKiMU Malá Úpa Skrytka tradycyjna Podstawowy, pierwotny typ skrytki, składający się co najmniej z pudełka oraz loogbooka. Zwykle będzie to pojemnik na żywność, skrzynka na amunicję albo na przykład wiaderko, wypełnione różnymi dobrami. Możesz też trafić na mniejszy pojemnik (tzw. "mikro-cache"), zbyt mały by zmieścić cokolwiek poza logbookiem. Współrzędne pokazane na stronie opisują rzeczywistą lokalizację skrytki.
Geocaching SKiMU Malá Úpa Multi-cache Multi-cache wiąże ze sobą co najmniej dwa różne miejsca, przy czym przynajmniej w lokalizacji końcowej znajduje się fizycznie istniejący pojemnik. Istnieje wiele odmian tego typu skrytki, choć w przypadku większości z nich w pierwszym etapie poszukiwacz znajduje wskazówkę prowadzącą do drugiego, w drugim - do trzeciego, i tak dalej. Skrytka offsetowa (w tym przypadku poszukiwacz idzie do miejsca, w którym znajduje wskazówki jak dotrzeć do właściwej skrytki) jest uznawana za multi-cache.
Skrytka zagadkowa Skrytka w której można znaleźć elementy wszystkich pozostałych kategorii. Odnalezienie miejsca jej ukrycia może wymagać rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Wraz z rozwojem kreatywności geocachingu, typ ten staje się polem dla tworzenia unikalnych wyzwań.
Letterbox Hybrydowy Letterboxing to inna forma zabawy w szukanie skarbów, w której zamiast współrzędnych wykorzystuje się wskazówki. W niektórych przypadkach właściciel skrytki zdecydował jednak, że będzie ona funkcjonować zarówno jako letterbox i geocache, a następnie umieścił jej współrzędne w serwisie geocaching.com. Jeżeli w takiej skrytce znajduje się stempel, nie jest to przedmiot na wymianę, ale narzędzie za pomocą którego poszukiwacze mogą zarejestrować swoją wizytę.
Skrytka Whereigo Wherigo jest zestawem narzędzi służących do tworzenia oraz prowadzenia w terenie gier, wykorzystujących odbiornik GPS. Dzięki wykorzystaniu kartridża Wherigo poszukiwanie skrytki może przynieść bogate wrażenia. Wherigo, podczas szukania fizycznie istniejącej skrytki, pozwala między innymi na interakcje z rzeczywistymi lub wirtualnymi obiektami terenowymi lub postaciami. Aby uruchomić grę zawartą w kartridżu potrzebne jest urządzenie obsługujące Wherigo.
Skrytka Wydarzenie Czasami lokalne organizacje geokeszerskie wyznaczają miejsce i czas spotkania, na którym rozmawia się na temat geocachingu. Po tym zdarzeniu kesz jest archiwizowany.
Skrytka Mega-Wydarzenie Podobna do skrytki typu "Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być znacznie większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 500 osób. Zwykle "Mega-Wydarzenia" są dorocznymi spotkaniami geokeszerów z całego świata.
Skrytka Wydarzenie-CITO CITO jest to typ aktywności ściśle związany z geocachingiem. W trakcie poszukiwań skrytek, zbieramy śmieci leżące po drodze i przeznaczamy je do właściwej utylizacji. Wydarzenia Cache In Trash Out są znacznie większymi akcjami oczyszczania środowiska, w które zaangażowana jest szersza społeczność.
Earthcache Jest to miejsce w które można odwiedzić aby nauczyć się czegoś na temat geologicznych tajemnic Ziemi. EarthCache zawierają zarówno informacje edukacyjne jak również i informację (współrzędne) gdzie można trafić na opisywane zjawisko. Poszukiwacze EarthCache mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi.
Skrytka wirtualna Istnieje w postaci miejsca, lokalizacji. Zależnie od "ukrywającego" może być to pytanie na temat danego miejsca, ciekawy widok, itp. Nagrodą dla znalazcy jest samo miejsce oraz podzielenie się informacją o jego odwiedzeniu. Zgodnie z założeniami tego typu skrytki, musisz odwiedzić miejsce wskazane współrzędnymi, zanim wpiszesz znalezienie. Dodatkowo, mimo że istnieje wiele ciekawych miejsc, cache wirtualny powinien być wystarczająco wyjątkowy, aby zagwarantować odwiedziny.
Webcam Ten typ "skrytki" wykorzystuje kamery internetowe założone przez osoby prywatne lub różnego rodzaju instytucje dla monitoringu jakiegoś miejsca lub sytuacji drogowej. Ideą zaliczenia "skrytki" jest ustawienie się przed kamerą i zapisanie na dysku komputera (np. z pomocą przyjaciela, lub korzystając z przenośnego komputera) obrazka z kamery, potwierdzającego Twoją obecność. Aby potwierdzić wizytę należy zamieścić ten obrazek w logu.

Via Geocaching PL

Wokół Malej Úpy także znajduje się kilka skrytek. Spróbuj je znaleźć.


Via Geocaching.com

Partneři SKiMU:

Zapisz się do newslettera

Poprzez udostępnienie swojego adresu poczty elektronicznej, wyrażają Państwo zgodę na wykorzystanie go w celach marketingowych.