Turystyka piesza

Otoczenie centrum turystycznego SKiMU oraz miejscowości Malá Úpa wprost kusi do długich spacerów w dziewiczej przyrodzie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednak w okolicy znajdują się nie tylko przepiękne zjawiska natury, ale także historyczne zabytki świata ludzkiego.

Droga małoupska

Najłatwiejsze wyjście na Śnieżkę z Malej Úpy prowadzi bezpośrednio po granicy Czech i Polski. Ze Śnieżki można zejść przez Růžohorky do Spálenégo Mlýna i wrócić z powrotem do Malej Úpy. Dwudziestokilometrowa trasa poprowadzi Państwa przez nietkniętą przyrodę Karkonoskiego Parku Narodowego aż do Portášovy boudy, skąd można zjechać krzesełkowym wyciągiem linowym do Velkej Úpy, a stamtąd przez Janovy Boudy i Spálený Mlýn dojść do Malej Úpy. Droga przez kolejkę linową i miejscowość Velká Úpa przedłuży się Państwu o ok. 6 kilometrów. Można też wyruszyć po Szlaku Zięby (Pěnkavčí stezka) do miejscowości Spálený Mlýn, a następnie aż do Dolní Malej Úpy.

Maloúpska droga na mapie.

Okręg między miejscowościami Malá i Velká Úpa

W przybliżeniu 26-kilometrowy okręg prowadzi z Malej Úpy przez Horní Maršov, który zaoferuje Państwu wiele zabytków architektonicznych - na przykład toczarnię drewna Dixy, neogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia Marii Panny lub renesansowy kościół kamienny włoskiego architekta Carolo Valmadiego. Zielona ścieżka edukacyjna zaprowadzi Państwa z miejscowości Horní Maršov do zameczku Aichelburg. Za zameczkiem po ok. 200m należy skręcić z zielonego szlaku na niebieski w kierunku na Vlašské boudy, gdzie można orzeźwić się czystymi ekologicznie produktami górskiej farmy Sosna. Przez Vavřincův Důl dojdą Państwo aż do Velkej Úpy, a stamtąd zjadą kolejką linową Portášky (godziny otwarcia od 8.00 do 18.00) na Portášovy Boudy. Z Portášovy Boudy dotrą Państwo na Drogę Zięby (Pěnkavčí cesta) oraz do Doliny Karkonosza (Krakonošovo údolí) i wyjdą Państwo ponownie w Malej Úpie przy pensjonacie U kostela.

Okręg na mapie.

Droga przyjaźni czesko-polskiej

Droga przyjaźni polsko-czeskiej to czerwono oznaczony szlak prowadzący przez główny grzbiet Karkonoszy.
Trasa o długości ok. 28 kilometrów prowadzi z rozdroża pod Tvarožníkiem wzdłuż czesko-polskiej granicy państwowej obok Śnieżnych Kotłów, Petrovej boudy, Špindlerovej boudy aż do schroniska Śląski Dom po polskiej stronie granicy). Przez Słonecznik (gdzie trasa oddala się od granicy na tereny polskie) oraz szczyt Śnieżki droga prowadzi dalej aż do przejścia granicznego Pomezní Boudy – w końcowej części wzdłuż granicy państwowej biegnie polski niebiesko znaczony szlak, podczas gdy czerwony główny szlak skraca sobie drogę przez tereny czeskie.
(Via Krkonoše.eu)

Droga przyjaźni polsko-czeskiej na mapie.

Šímovy Chalupy

Šímovy Chalupy to grupa około ośmiu schronisk górskich w enklawie łąk znajdujących się na stromym południowym zboczu Góry Jeleniej (Jelení hora). Znajdują się one nad doliną Potoka Jeleniego, oddalone o ok. 4 km od najwyższej góry Karkonoszy – Śnieżki – na wysokości od ok. 1010 do 1060 metrów nad poziomem morza. Przez górną część osady przebiega niepubliczna utwardzana droga leśna, który wychodzi ze Spáleného Mlýna, prowadzi do najbardziej odległej części Lwiego Dołu, gdzie zawraca z powrotem i wspina się po zboczu Jeleniej Góry do schronisk Šímovy Chalupy i kontynuuje obok sąsiedniej osady Niklův vrch do Horniej Malej Úpy. Gorzej utrzymywana droga przychodzi do środkowej części osady od wschodu, z doliny Malej Úpy. Do dolnej części Šímových Chalup prowadzi wyłącznie dróżka od Jeleniego Potoku. W roku 2004 Šímovy Chalupy zostały wpisane na listę wiejskich stref zabytkowych.
(Via Wikipedia)

Šímovy chalupy na mapie.

Francuski chodnik

„Na zbiegu Jeleniego Potoka z rzeką Malá Úpa na początku doliny Lví důl w miejscu dzisiejszego wysypiska drewna stał obóz jeniecki otoczony drutem kolczastym. Zaledwie ćwierć kilometra za szlabanem, który ogranicza wjazd pojazdów do Lwiego Dołu, po prawej wspina się w stronę Šímových chalup tradycyjna droga do zwożenia drewna na saniach.“ Drogę przymusowo wybudowali francuscy jeńcy, którzy byli przetrzymywani w obozie jenieckim w 1943 roku. Droga kończy się po 575m, a do Šímovych chalup można dojść wzdłuż lasu po ścieżce. Idąc dalej po ścieżce można dojść do Tonovych domków. Jednak do dzisiaj z trzech budowli zachowała się tylko jedna, z numerem 42. Interesującym elementem budynku jest dymnik z wejściem na strych pokryty drewnianym gontem.
(Via Malá Úpa)

Leśny gródek Aichelburg

Leśny gródek Aichelburg zbudował personel leśny dominium Maršov na pamiątkę Bertholda hrabiego Aichelburga, który był uważany za dobrego gospodarza i mecenasa wschodnich Karkonoszy. Powstał wysoko nad rzeką Úpą na zalesionym zboczu Světlej hory na wysokości 736,45 m n.p.m.. Po hrabim Aichelburgu otrzymała nazwę także 8-kilometrowa trasa spacerowa z Górnego Maršova na Valšovky nad Velką Úpą. Trasa spaceru na pół dnia prowadzi dalej przez zbocze Světlej hory, przez znaczący kompleks architektury ludowej na Velkých Tippeltovych boudach i kończy się przy górskiej farmie Sosna z wyżywieniem na Valšovkách.
(Via Malá Úpa)

Lwi dół (Lví důl)

Lwi dół to jedno z najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach. Rozciąga się na długość ok. 4 kilometrów, dno jest przeważnie skierowane i opada od północnego zachodu na południowy wschód. Dół głęboko wrzyna się w otoczenie, od zachodu okalają go strome zbocza góry Růžová hora, a od wschodu zbocza góry Jelení hora. Górne zakończenie dołu zamyka od północnego zachodu najwyższa góra Karkonoszy – Śnieżka, od północy góra Svorová hora, a między nimi grzebień Obří hřeben. W dolnym zakończeniu znajduje się skręt, na który nawiązuje ostatni 1 kilometr dołu skierowany z zachodu na wschód. Od strony południowej przylega do niego Pěnkavčí vrch. Dół leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
(Via Wikipedia)

Lwi dół na mapie.

Partneři SKiMU:

Zapisz się do newslettera

Poprzez udostępnienie swojego adresu poczty elektronicznej, wyrażają Państwo zgodę na wykorzystanie go w celach marketingowych.